Po ESET-e na Patrónke vyrastie ďalší moderný kampus

Slovenská akadémia vied má veľké plány. Svoj areál v hlavnom meste plánuje doslova „prekopať“ a urobiť z neho moderný kampus budúcnosti.

Zdá sa, že bratislavská Patrónka zažije rozsiahlu rekonštrukciu. Časť hlavného mesta je roky považovaná za jednu z najkľúčovejších dopravných tepien. Podľa najnovších informácií by si mala postupne prejsť zaujímavým architektonickým prerodom.

Po plánoch antivírusového gigantu ESET vystavať na Patrónke modernú centrálu prichádza s príbuznou iniciatívou aj Slovenská akadémia vied. SAV má totiž v tejto lokalite areál, ktorý plánuje premeniť na moderný kampus.

SAV predstavila ambiciózny projek

Množstvo zelene, cyklotrasy, ale aj futuristický dizajn budov. Návrhy na prestavbu areálu SAV sú naozaj ambiciózne a už na prvé nahliadnutie pôsobia sviežim a vzdušným dojmom. Odvážny vizuál projektu vzišiel z urbanistickej súťaže, ktorej sa víťazmi stáli slovenské štúdio gro architekti a britské Studio Egret West.



Z pomerne strohého socialistického urbanizmu by sa areál mal stať moderným a pritom zeleným špičkovým vedeckým pracoviskom. Aby túto úlohu mohol plniť, musí spĺňať najnáročnejšie kritériá pre tvorivú prácu, relaxáciu a interdisciplinárnu komunikáciu. Mal by tiež vytvárať jednoduchý komunikačný priestor pre brainstorming z rôznych oblastí vedy,“ konkretizoval v tlačovej správe šéf SAV Pavol Šajgalík.



Podľa Šajgalíka by sa park mal stať relaxačnou zónou aj pre Bratislavčanov. Po zrealizovaní projektu by sa mala odkloniť doprava mimo areál po jeho obvode, ale zároveň by sa mal sprístupniť pre chodcov jeho vnútorný priestor. Park sa má volať Helix a má u verejnosti zvýšiť povedomie o vedeckých aktivitách SAV.

„Hlavnými témami nášho návrhu sú po prvé: otvorenie areálu verejnosti, vytvorenie nového parku, novej destinácie pre verejnosť. Po druhé: reorganizácia ústavov SAV do príbuzne tematických klastrov, zoskupení budov, aby sa zlepšila interakcia medzi jednotlivými ústavmi a ľahšie sa prezentovala veda smerom k verejnosti,“ osvetlil pre Forbes Juraj Palovič z gro architekti.

Podľa Paloviča tieto dve hlavné myšlienky majú automaticky prepájať aj so susednými areálmi, vylepšujú orientáciu v priestore a „posilňujú krajinný charakter kampusu“.

Ako podčiarkla SAV v oficiálnej správe, súťaž bola zároveň aj formou verejného obstarávania. Víťazné ateliéry tak dostanú od akadémie zákazku na vytvorenie urbanisticko-krajinárskej štúdie a projektovej dokumentácie. Tá má byť súčasťou prvej etapy prerábky areálu.
zdroj: www.forbes.sk
Publikované
Kategorizované ako novinky