Na čo si dať pozor pri kúpe bytu v Bratislave

Kúpa bytu je jedným z najdôležitejších rozhodnutí vo vašom živote. Mali by ste preto zvážiť veľa faktorov. Ak okrem iného riešite aj dilemu, či kúpiť radšej starší byt, alebo byt v novostavbe. V tomto blogu vám prinášame informácie, ktoré by vám mohli pomôcť lepšie sa rozhodnúť.

Je kúpa staršieho bytu dobrá investícia?

Pri starších bytoch existujú riziká, ktoré by ste si mali preveriť. Zistite si, v akom stave je nielen byt, ktorý chcete kúpiť, ale aj celý obytný dom, v ktorom sa byt nachádza, overte si, či už bol a v akom rozsahu rekonštruovaný. Ak nebola robená rekonštrukcia, znamená to pre vás vyššiu nákladovosť spojenú s vyššími príspevkami do fondu opráv, keďže musíte prispievať aj na rekonštrukcie spoločných priestorov. Staré rozvody sú snáď najväčším strašiakom. Ich výmena si vyžaduje veľa času aj trpezlivosti susedov a v neposlednom rade tiež vysoké finančné náklady.

Kvalita zateplenia je v starších domoch v porovnaní s novostavbami výrazne nižšia, pokiaľ byt nie je zateplený a má pôvodné okná, rátajte takmer s istotou s poriadnymi únikmi tepla. Vykurovanie je jedna z najvyšších položiek na bývanie a v staršom byte vás bude pravdepodobne stáť viac.

Problémová môže byť tiež história bytu, ktorú nepoznáte. Jednáte so súčasným majiteľom, ale neviete, kto býval v byte predtým a aké prípadné poškodenia či havárie sa v byte mohli vyskytnúť.

Kameňom úrazu býva parkovanie, pretože staršie domy väčšinou nemajú podzemné garáže. Parkovanie je problematické takmer v celej Bratislave. Ak budete chcieť mať pred domom vlastné parkovacie miesto, znamená to ďalšie náklady za jeho prenájom od mestskej časti.

Celkovo sú mesačné náklady v starších nehnuteľnostiach v porovnaní s novostavbami približne o 30 % vyššie. Pri kúpe bytu musíte myslieť ešte na náklady spojené s právnym servisom. Potrebujete zaplatiť právnika alebo realitnú kanceláriu (2 – 5 % z celkovej sumy bytu), ktorá sa postará o prípravu zmluvy.

Ako je to s bývaním v novostavbe?

Nové bývanie prináša niekoľko nesporných výhod. Nečakajú vás žiadne výmeny rozvodov, omietok či podláh. Novostavby majú vysokokvalitné zatepľovacie materiály, vďaka ktorým nebudete platiť za kúrenie navyše. K zníženiu nákladov na vykurovanie bytov a spoločných priestorov prispejú aj kvalitné okná. Pokiaľ si kúpite holobyt, môžete si ho dobudovať podľa vlastných predstáv.

Na nový bytový dom sa vzťahuje záruka 36 mesiacov, čiastka, ktorú budete platiť do fondu opráv, je minimálna.

S parkovaním problém mať určite nebudete, investor má povinnosť vybudovať dostatočný počet parkovacích státí. Komfort máte zaručený, pretože väčšina novostavieb má vlastné podzemné garáže, takže do bytu sa dostanete „suchou nohou”.

Bratislava: bývanie v novostavbe Pri Studničke

Ak hľadáte dobré a príjemné bývanie pre seba a svoju rodinu, nový bytový komplex PRI STUDNIČKE vám poskytne tie najlepšie služby. Novostavba so slnečnými bytmi, podzemnými garážami a krásnym zeleným okolím len na skok od Železnej Studničky a zároveň od centra mesta. O ďalších výhodách sa dočítate v našom predošlom článku Predaj bytov v Bratislave – Staré Mesto: prečo je to najlepšia lokalita.



V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.



Publikované
Kategorizované ako novinky