Architekti

Autorom architektonickej koncepcie projektu PRI STUDNIČKE je štúdio GutGut, na ktorý nadviazali a projekt docizelovali architekti ateliéru PANTOGRAPH. Architektonické štúdio PANTOGRAPH vzniklo v roku 2012 a dnes v ňom pracuje viac ako dvadsať architektov, stavebných inžinierov a dizajnérov.

Architekti z Ateliéru PANTOGRAPH

Štúdio je známe svojím holistickým prístupom k hľadaniu architektonických riešení. Jeho architekti získali za svoje práce množstvo ocenení, napríklad 1. cenu v architektonicko-urbanistickej súťaži za návrh projektu Nemocnica budúcnosti Martin, alebo ocenenie CEZAAR v kategórii Občianska stavba za projekt Poľovnícky dom. V roku 2022 bol v rámci ocenení CEZAAR nominovaný ich projekt DISCOVERY TOWER – bytový dom.

Realizácie ateliéru PANTOGRAPH

PANTOGRAPH na mnohých svojich projektoch spolupracuje so zahraničnými ateliérmi, napríklad so Zaha Hadid Architects, KCAP Architects@Planners, SeARCH Architecture and Urban Planning. Do portfólia tohto ateliéru patria okrem iného aj projekty Skypark Offices, Nový Istropolis, Nový Majerhof či Discovery Residence.

rozhovor ATELIÉR PANTOGRAPH – architekti, ktorí milujú komplikované stavby

Asi polovicu svojich projektov robia v spolupráci so zahraničnými architektmi. Tým sa líšia od iných slovenských ateliérov. Najviac ich zaujímajú zložité a jedinečné stavby. Spoluprácou so zahraničnými štúdiami sa dostávajú k úplne inému know-how, posúvajú sa vďaka tomu rýchlejšie dopredu po stránke kreatívnej aj technologickej.

Prinášame Vám rozhovor s architektom Mirom Hrušovským a Petrom Kožuškom z ateliéru PANTOGRAPH, ktorí stoja za rezidenčným projektom PRI STUDNIČKE.
Ing. arch. Miroslav Hrušovský
Ing. arch. Peter Kožuško
Čím ste sa riadili pri navrhovaní projektu PRI STUDNIČKE? Aká bola Vaša filozofia?

Projekt sme prebrali v istej fáze po architektonickom štúdiu GutGut, ktoré je autorom architektonickej koncepcie. Bol už navrhnutý s prvkami industriálneho štýlu, ktorý sme zachovali. Taktiež sme ponechali hmotu, zmenili sme ale dispozície a pracovali sme intenzívne s balkónmi, ktoré sme zväčšili tak, aby poskytovali svojim budúcim obyvateľom naozaj komfortný priestor. Vďaka rôznorodým dispozíciám vznikol podľa nášho názoru vynikajúci „flat mix“.

Architektonická koncepcia teda bola daná našimi predchodcami, PANTOGRAPH projekt naplnil po obsahovej stránke a dal do toho to, čo by, podľa nás, ľudia chceli. „Vyposúvali“ sme budovy tak, aby z každej bol čo najlepší výhľad, v parteri, teda tam, kde sa toho človek môže dotknúť, zostala tehlička, od druhého poschodia sme zvolili čistú omietku, ktorá vytvorila prirodzenú farebnosť s tehlou. Omietka má farbu bielej kávy, tehla je o odtieň tmavšia.

Vizualizácia interiéru bytu PRI STUDNIČKE Keďže sa projekt nachádza na dosah prírodného prostredia, zvolili sme zámerne zelené odtiene okien a balkónov. Boli sme presvedčení, že to v blízkosti tej prírody bude fungovať. Balkóny nie sú banálne, nesú v sebe istú výtvarnosť v podobe štylizácie trávy. Všetky okná sú tienené textilnými výsuvnými roletami, vo veľkom rozsahu využívame francúzske okná, ktoré vyvolávajú pocit spojenia s vonkajším prostredím. Francúzske okná sú veľmi príjemné, dnes aj mimoriadne obľúbené, ale nie každý rezidenčný projekt ich má. V našom projekte ich je naozaj hojne. Kde nie sú francúzske okná, nachádzajú sa okná so zníženým parapetom.

Projekt sa momentálne nachádza v industriálnej zóne. Aká je budúcnosť okolia?

Náš projekt PRI STUDNIČKE sa postupne zapojí do bytovej zóny. V jeho blízkosti vznikne obytná štvrť s bohatou občianskou vybavenosťou. Vytvorí sa tak, spoločne s naším projektom, vnútroblok, v ktorom sa budú nachádzať obchodné priestory a rôzne ďalšie služby. Sme presvedčení, že chystaný developerský projekt spoločne s touto lokalitou významne zvýšia hodnotu bytov PRI STUDNIČKE.

Vizualizácia ESET CAMPUS A to sme ešte nespomenuli najväčšiu „vychytávku“ v tesnej blízkosti nášho projektu – pripravované vedecko – výskumné centrum ESET CAMPUS. Centrum, ktoré sa bude nachádzať v areáli bývalej Vojenskej nemocnice, predstavuje veľkú premenu tejto lokality, v ktorej sa združia domáce technologické firmy a kde sa zároveň budú nachádzať veľkorysé

verejné priestory dostupné pre komunitu aj širokú verejnosť. ESET CAMPUS bude významnou súčasťou rozvoja Bratislavy. Pre budúcich obyvateľov projektu PRI STUDNIČKE je to obrovská devíza a benefit nielen v podobe ďalšieho rozšírenia občianskej vybavenosti, ale aj v podobe zvýšenia hodnoty bývania.

Projektom preteká potok Vydrica. Znamenalo to pre Vás výzvy pri navrhovaní? Ako ste sa vysporiadali so základmi?

Objem kopíruje niveletu potoka. My sme sa snažili vyťažiť maximum z prírodného priestoru a zo zákutia s potokom, ktoré sa tu nachádza. Každý bytový dom má predpolie k Vydrici a dobrou kompozíciou sa tu vytvárajú krásne vnútorné verejné priestory. Vizualizácia bytov PRI STUDNICKE Pokiaľ ide o ochranu od spodnej vody, použité sú tesniace steny, ktoré sú bežným štandardom pri všetkých developerských projektoch v Bratislave.

V čom je tento projekt pre Vás výnimočný? V čom bude, podľa Vás, výnimočný pre svojich budúcich obyvateľov?

Vzťah s okolitým prírodným prostredím je tu jedinečný, to neviete skopírovať. Ďalej bezprostredná blízkosť Železnej studničky. A zároveň susedstvo biznis zóny. Dobrá napojiteľnosť na diaľnicu. Sme presvedčení, že výnimočnosť projektu spočíva v jeho polohe – nachádza sa v prírodnom zátiší a zároveň na hranici dopravnej tepny. Sme presvedčení, že toto všetko sú benefity, vďaka ktorým projekt PRI STUDNIČKE predstavuje perfektné mestské bývanie.

V dnešnej dobe sa dbá na ekológiu a prostredie, využíva projekt eco-friendly prvky?

Áno. Je výborne zateplený, spĺňajúc najmodernejšie požiadavky, ako je trojité zasklenie. Vonku sa nachádzajú nabíjacie stanice na elektromobily, dve budovy majú zelené strechy, čo má mimoriadne pozitívny vplyv na celé okolie. Neakumuluje sa tu tak teplo, je tu kvalitná mikroklíma vďaka hustej zeleni a prostredie ochladzuje aj spomínaný potok Vydrica.

Spolupracujete aj s dánskym architektonickým štúdiom BIG na projekte spomínaného vedeckého kampusu spoločnosti ESET, ktorý sa bude nachádzať kúsok od rezidencie PRI STUDNIČKE.

Áno, spolupracujeme a je to pre nás obrovská a úžasná skúsenosť. Radi by sme na tomto mieste spomenuli, že Campus ESET bude prínosom aj pre mestské bývanie v tejto štvrti, teda aj pre rezidenciu PRI STUDNIČKE. V areáli kampusu sa budú nachádzať reštaurácie, kaviarne, múzeum, kiná, vzdelávacie centrum. Všetko to spolu s areálom a parkom bude otvorené aj pre širokú verejnosť. Bude to také mikromestečko v meste. A toto mikromestečko budú môcť do sýtosti využívať aj obyvatelia rezidencie PRI STUDNIČKE.

www.pantograph.sk